6783 Ásotthalom, Kiss Ferenc körút 76.   +36 62 291 522   igazgato.bedo@erdeszetiiskola.hu

Határtalanul! – Erdélyben jártak a Bedő Albert Erdészeti Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium diákjai

Iskolánk, a Bedő Albert Erdészeti Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium 21 tanulója és 3 pedagógusa a Határtalanul! program keretében 2018. október 8-12-e között tanulmányi kiránduláson vett részt Erdélyben, Csíkszeredán. 2019 áprilisában pedig intézményünk fogadja majd a csíkszeredai Venczel József Szakközépiskola diákjait és kísérő pedagógusait. Fogadó iskolánk színvonalas programot állított össze számunkra, amely a szakmai programok keretében ismertette meg velünk a környék természeti értékeit.
Tanulmányutunk első napja utazással telt el. Csíkszereda felé odaútban megtekintettük „magos Déva várát”, amelyhez egy rövid, de annál meredekebb gyalogtúra után érkeztünk meg. Röviden felidéztük a vár történetének legfontosabb eseményeit, és gyönyörű kilátásban volt részünk Déva városára, valamint annak környékére. Este kilenc órakor érkeztünk meg csíkszeredai szállásunkra.
A kirándulás második napjának programja Csíkszereda és Csíksomlyó megismerése volt. A délelőttöt a Venczel József Szakközépiskolában töltöttük. Az iskola igazgatónője üdvözölte a csoportunkat, tájékoztatást kaptunk az iskolában folyó képzésekről. Utána diákjaink két tanítási órán vettek részt, melyeken interaktív feladatok révén bekapcsolódtak a helyi tanulók órai munkájába, és pozitív tapasztalatokat szereztek. A délután folyamán megtekintettük Csíksomlyón a Böjte Csaba ferences szerzetes alapítványa által fenntartott, hátrányos helyzetű diákokat segítő szociális otthont, majd innen gyalogtúrát tettünk a csíksomlyói nyeregre a Hármashalom oltárhoz, amely a csíksomlyói pünkösdi búcsúk helyszíne. Ez után a csíksomlyói kegytemplomot tekintettük meg fogadó iskolánk XI/A osztályos diákjai, osztályfőnökük, továbbá az iskola történelemtanárának kalauzolása mellett, útközben pedig megízleltük a csíksomlyói borvízforrás ásványvizét. Késő délután folyamán Csíkszereda belvárosát néztük meg, és gazdagodtunk történelmi tudással vezetőnk jóvoltából.
Harmadik napi programunkat, melyen csoportunkat a Venczel József Szakközépiskolából 7 diák és 3 pedagógus kísérte, a Gyilkos-tó megtekintésével kezdtük. A helyi erdészet munkatársa megismertetett bennünket a tó és a környező hegyek kialakulásának történetével, az ehhez kapcsolódó legendákkal. Kora délután a tótól kiindulva gyalogosan felmentünk egy kilátóhoz, amely 1419 méter magasan volt a tengerszint felett. A mindössze két kilométeres, kicsit több mint 300 méter szintemelkedéssel járó gyaloglás estére maradandó emléket hagyott csoportunk több tagjának lábában, viszont a szikla tetején lélegzetelállító látvány fogadott bennünket a Gyilkos-tóra és a környező, továbbá a távolabb lévő hegyekre pillantva. A nap záró programja a Békás-szoros megtekintése volt, amely lenyűgöző szépségével mindenkit magával ragadott.
A következő nap délelőttjén Erdély természeti kincsei közül először a Szent Anna-tavat néztük meg, majd a nemzeti park munkatársának irányításával egy rövid sétát tettünk a Mohos Tőzegláp kiépített túraösvényén, közben számos értékes információval gazdagodtunk a terület páratlan flórájáról és faunájáról. Délután iskolánk névadójához, Bedő Alberthez kötődő helyszíneken jártunk: látogatásunkat Kálnokon kezdtük, ahol a település központjában Bedő Albert szobra áll. Felemelő, egyben megható történelmi pillanat volt, amikor Sepsikőröspatak polgármesterének, Kisgyörgy Sándornak a köszöntője, illetve a Venczel József Szakközépiskola egyik diákjának beszéde után a fogadó iskola és a mi iskolánk diákjai is megkoszorúzták a szobrot. Utána közösen jártunk Bedő Albert sírjánál a kálnoki unitárius temetőben, valamint a településen róla elnevezett általános iskolát is megtekintettük. Ezt követően Sepsikőröspatakon jártunk Bedő Albert szülőházánál, melynek oldalán egy emléktábla is áll. Itt a helyi unitárius lelkész is üdvözölte csoportunkat. A nap végén ízelítőt kaptunk a híres székely vendégszeretetből, csoportunkat Sepsikőröspatakon látták vendégül egy estebédre.
Az ötödik nap reggelén az iskolában búcsút vettünk vendéglátóinktól, közösen elénekeltük az Erdész himnuszt, majd elindultunk az előttünk álló hosszú utazásra. Hazafelé útközben megálltunk a korondi vásárban, továbbá jártunk a parajdi sóbányában is.
Kirándulásunk öt napja alatt mindannyian – diákok és pedagógusok – felejthetetlen élményekkel gazdagodtunk, barátságokat kötöttünk, és reméljük, hogy egy, a jövőben sokáig fennálló, működő kapcsolat fontos lépéseit tettük meg. Nagy szeretettel várjuk a Venczel József Szakközépiskolából 2019 áprilisában érkező diákokat és pedagógusokat. 

Domokos József, Marozsán Zoltán, Huszta Gábor
a Bedő Albert Erdészeti Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium tanárai

Megszakítás