6783 Ásotthalom, Kiss Ferenc körút 76.   +36 62 291 522   igazgato.bedo@erdeszetiiskola.hu

Határtalanul! – Erdélyben jártak az ásotthalmi Bedő Albert Erdészeti Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium tanulói és pedagógusai

Iskolánk immár második éve vesz részt a Határtalanul! – pályázatban, melynek keretében lehetőségünk nyílik határon túli, magyarlakta területeken magyar nyelven oktató tanintézménnyel kapcsolatokat építeni. 2019. október 7-11-e között 21 tanulóval és 3 pedagógussal jártunk Erdélyben, ahol partneriskolánk, a csíkszeredai Venczel József Szakközépiskola fogadott bennünket és szervezett számunkra szakmai programokat, melyek révén megismerhettük Csíkszereda és környéke látnivalóit, természeti értékeit. A tavalyi tanévben már jártunk a pályázat keretében az iskolában, majd az idei év nyarán iskolánk tantestülete is tovább építette a kapcsolatot. 2020. március 30-a és április 3-a között pedig intézményünkbe érkeznek a csíkszeredai iskola 10.B osztályos diákjai pedagógusaik kíséretében.
Tanulmányi kirándulásunk első napja utazással telt el, több mint 600 kilométert magunk mögött hagyva késő este érkeztünk meg Csíkszeredára, ahol a Dévai Szent Ferenc Alapítvány vendégházában szálltunk meg. Útközben egy kisebb gyalogtúra során „meghódítottuk” Déva várát.
A második nap délelőttjén a Venczel József Szakközépiskola vezetője, Bálint Gabriella igazgatónő fogadott bennünket, majd az iskolában folyó képzésekről, azon belül is nagy hangsúllyal az erdészképzésről kaptunk tájékoztatást, beszélgettünk a magyarországi és a helyi erdészeti képzés lehetőségeiről, a képzésekben meglévő különbségekről. Ez után diákjaink négy csoportba osztva egy-egy tanítási órán vettek részt, ahol bekapcsolódtak az órai munkába az egyes tanórai feladatok elvégzésével. A délelőtti program következő állomásán találkoztunk az e tanévi programban részt vevő 10.B osztállyal, továbbá a tavalyi program „testvérosztályával”, a jelenlegi 12. B osztállyal, és egy jó hangulatú, barátságos állófogadásban volt részünk. A délutánt Csíksomlyón és Csíkszeredában töltöttük. Forró Albert, fogadó iskolánk történelemtanára volt a túránk vezetője: meglátogattuk a csíksomlyói kegytemplomot, túráztunk a csíksomlyói nyeregbe, ahol megtekintettük a Hármashalom oltárt, illetve a pápalátogatásra emelt székelykaput, valamint útban lefelé a borvízforrás jótékony hatású vizét kóstoltuk meg. A délután további része csíkszeredai városnézéssel telt, a belvárost jártuk be, és sok információval gazdagodtunk a város történelmét, illetve jelenét illetően.
A harmadik nap programja a Gyilkos-tó és a Békás-szoros megtekintése volt. A kirándulásra partneriskolánk tanulói és pedagógusai kísértek el bennünket. A Gyilkos-tónál a helyi erdészet munkatársa fogadott bennünket és mutatta be a tó kialakulásának legendáját, történetét, majd az ő vezetésével egy – mind a hegyre vezető út meredekségét, mind a kilátást tekintve – lélegzetelállító túrán vettünk részt, melynek célja a Mária-kilátó volt. A hegyet körben megkerülve három különböző kilátónál jártunk: az elsőről a Kis-Békás patak útját tekintettük meg, felülről nézve a patak útvonalát az alattunk elterülő erdőségben; a második kilátópontról a Békás-szoros egy szakaszát láttuk több mint 200 méter mélységben alattunk; a harmadikról pedig az Oltár-kőre és a környező hegyekre nyílt csodálatos kilátás. A kellemes fáradtságot eredményező túra után a Békás-szoros páratlan természeti képződményében tettünk egy rövid sétát.
A csütörtöki nap délelőtti programja a Szent Anna-tó és a Mohos-tőzegláp látogatása volt a csíkszeredai iskola erdész oktatója, Szilágyi Ferenc vezetésével. A Szent Anna-tóhoz tett gyalogtúránk alkalmával egy nemrégiben arra járt medve nyomaira bukkantunk, fokozva a kirándulás izgalmait. A Mohos-tőzegláp természeti ritkaságában tett sétánk után, délután iskolánk névadójának, Bedő Albertnek a szülőhelyén, Sepsikőröspatakon, és nyughelyén, Kálnokon jártunk. A tavalyi – hagyományteremtő – programot követve először Kálnokon koszorúztuk meg Bedő Albert szobrát Karácsony István és fia, Nándor köszöntőjét követően, majd az unitárius temetőben Bedő Albert sírján elhelyeztük a megemlékezés koszorúját. A temetőben álló Bedő-tölgyet és a haranglábat is megnéztük, továbbá az unitárius templomban is jártunk. Rendkívüli élmény azt látni, hogy mennyire megbecsülik és ápolják Bedő Albert emlékét mindmáig, a múlt század ismert viszontagságai ellenére Ezt követően Sepsikőröspatakon, Bedő Albert szülőházánál Karácsony István és családja látta vendégül csoportunkat vacsorára, ezúton is köszönjük azt a vendégszeretetet, amit tőlük kaptunk.
Október 11-én, pénteken az iskolában búcsút vettünk idei partnerosztályunktól, és elindultunk vissza Ásotthalomra. Útközben megálltunk a korondi vásárban, illetve Parajdon a sóbányát is meglátogattuk, további élményekkel gazdagodva.
A tanulmányút felejthetetlen élményekkel ajándékozta meg diákjainkat, nagy részük most járt először Erdélyben, valamint nekünk, pedagógusoknak is nagyszerű élményt jelentett, tovább mélyítettük kapcsolatunkat a csíkszeredai partneriskolánkkal. Hasonló szeretettel és színvonalas programokkal várjuk a 2020 tavaszán hozzánk érkező 10.B osztályos diákokat és kísérő pedagógusaikat.
Domokos József, Marozsán Zoltán, Huszta Gábor
a Bedő Albert Erdészeti Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium tanárai

A kiránduláson készült képek itt megtekinthetőek.
Megszakítás