6783 Ásotthalom, Kiss Ferenc körút 76. +36 62 291 522 igazgato.bedo@erdeszetiiskola.hu
Sikeres és egyre népszerűbb az erdészeti szakoktatásban tavaly szeptemberben indult országos projekt, amely egy éven át összesen 350 ingyenes erdészeti bemutató üzemi programot kínál erdőgazdálkodók számára Sopronban, Somogyzsitfán, Piliscsabán, Mátrafüreden, Szegeden és Ásotthalmon. Mindeközben a szakképzők mintegy 750 millió forint értékben szerezhetnek be korszerű erdőgazdálkodási eszközöket, például modern dróntechnológiát, szoftvereket és erdészeti gépeket. Az ásotthalmi Alföldi ASzC Bedő Albert Erdészeti Technikum hat témában kínál programokat. Az iskola igazgatója, Andrésiné dr. Ambrus Ildikó nemcsak irányította az iskola részvételét a projektben, hanem programvezetőként is részt vesz benne – őt kérdeztük eddigi tapasztalatairól.
A programban való részvétel számunkra nemcsak egy szép szakmai kihívás, tudásbővítés és terjesztés, hanem jelentős eszközfejlesztésekkel járó lehetőség, melyre építkezve iskolánk tovább korszerűsítheti, bővítheti szak- és felnőttképzéseit a XXI. század elvárásai mentén.
Valóban hat témát ölelnek fel a programjaink: eddig az új erdészeti döntéstámogató eszköz, a SiteViewer, valamint az EUTR és az EKÁER eszközök, illetve a Mobile Forester használatáról tartottunk bemutató üzemi programokat, továbbá az erdőtüzek megelőzéséről és kezeléséről, valamint méretes fák irányított döntéséről. Hamarosan új témát is kínálunk: májusban elindul a „Harveszter használata” című program is. Szakpolitikai felelősként az Agrárminisztérium Erdőkért és Földügyekért felelős államtitkársága megkérte az összes iskolát, hogy két téma – a SiteViewer és az EUTR/EKÁER használata – mindenhol legyen része a kínálatnak, ezáltal a szakképzők kapcsolódjanak be az erdőgazdálkodók és erdészeti szakirányítók felkészítésébe ezekben az új és nagyon fontos témakörökben. Továbbá, mindenképpen fontos volt, hogy korszerű és aktuális, az érdeklődésre számot tartó témák mentén építkezzünk, úgy, hogy ezen témákban mi magunk is jártasak legyünk. Iskolánk több továbbképzésen vehetett részt, több önálló „kutakodást” is végeztünk és figyelembe vettük a szakmai tendenciákat, pályázati lehetőségeket. Így jutottunk el arra a szintre, hogy mi magunk is felvértezetten állhassunk ki képzéseink iránt érdeklődő erdész kollégáink elé. Természetesen a beszerzésre kerülő eszközökhöz is igazítottuk a kínálatot, de figyelembe vettük a meglévő eszközparkunk adta lehetőségeket. Iskolánk rendelkezik egy 440 hektáros tanulmányi erdővel, így a programok tematikájának összeállításánál azt is figyelembe vettük, hogy a kínálatban minél több terepi gyakorlati modul is legyen.
A témakörökhöz kapcsolódóan jelöltem ki azokat a kollégákat, akik az egyes témakörökben a legnyitottabbak és a legjártasabbak. A feladatba a kollégák alapvetően szívesen kapcsolódtak be, hisz az iskolánk esetében ez a programsorozat értéknövekedéssel jár, nemcsak a programokat vezetők számára, hanem az iskola hírnevének erősödése miatt is. Az erdészeti képzésben oktató kollégák fontosnak tartják a tudásátadást, a tudásmegosztást. Természetesen ehhez saját képzésüket is meg kell oldani.
A témák mindegyikénél többen is „otthon vannak” az adott területen, illetve annak valamelyik szegmensében. Így igazából mindenhol sikerült is egy ideális témafelosztást megoldani, amivel sokkal több rétűen, többoldalúan járhatjuk körbe az adott témát, amire az időbeosztás lehetőséget is biztosít. A bemutató üzemi programok az iskola hagyományos órarendszerinti munkájához kapcsolódott. A három oktató bevonásával sikerült a programokat úgy megszervezni, hogy az órarendi oktatás és a bemutató üzemi programok zavartalanul zajlanak egymás mellett.
A bemutató üzemi programok időrendi, tematika bekalibrálása először kicsit ijesztőnek tűnt, de végül mire ki kellett állni az érdeklődő kollégák elé megítélésünk szerint gördülékenyen működött, illetve működik, hiszen a projekt fele még előttünk áll. A SiteViewer esetében a három programvezető együtt vett részt továbbképzésen, melyet jelentős önálló felkészüléssel egészítettek ki és akadt némi szakmai elméleti és gyakorlati háttértapasztalat is, mellyel ezt az erdészeti döntéstámogató rendszert igen szépen és igényesen be tudjuk mutatni az érdeklődőknek. Természetesen nagy kihívás volt, sokat kellett készülni, sokat konzultáltunk is egymással. A közös konzultációk segítették a program működésének a jobb megértését, elsajátítását. Az alapos felkézülésnek köszönhetően programjaink jól sikerültek, ezt a résztvevőktől kapott pozitív visszajelzések is igazolják.
Kellemesnek bizonyult, hogy a bemutató üzemi programok nem egy száraz tudásközvetítést jelentettek, hanem egy alapvetően kétségtelenül előadások köré spontán kialakult szakmai tapasztalat és tudásmegosztást, konzultációt, jó hangulatú szakmai beszélgetést. Talán a SiteViewer-programok esetében volt a legnagyobb érdeklődés. Visszhangnak csak annyi, hogy több résztvevő több programra is bejelentkezett, vannak visszatérő résztvevőink. A részvételben sokat segítenek az állami erdőgazdaságok, akik szintén meghirdették programjainkat a munkatársaik körében, így sok résztvevő közülük kerül ki. A programon való részvételt még segítette, hogy valamennyi programunkat akkreditáltattuk jogosult erdészeti szakszemélyzeti választható képzésnek, így az erdészeti szakirányítói kreditpontok szerzésének lehetősége is növelte az érdeklődők körét.
A hátralévő időben remélhetőleg a tervezettek mentén tudunk majd haladni és bízunk benne, hogy az érdeklődők száma mindig elegendő lesz majd, minden téma esetében. Talán ez a legnagyobb veszély, mert hát lássuk be, egyre többen képződtek ki, elég sok helyen, igyekszünk mi is minél szélesebb körben hirdetni a képzéseinket. Reméljük, hogy az érdeklődés továbbra is megmarad. Folyamatban van még az eszközbeszerzés, amit már nagyon várunk. Az új gép (harveszter) használatára is kidolgoztunk bemutató üzemi programot, ami minden bizonnyal további érdeklődőket vonz majd. Mivel a SiteViewer első kötelező alkalmazása az erdőtelepítések támogatásához benyújtandó eljárásban fog elvárásként megjelenni, várhatóan a támogatási felhívás megjelenésével újabb érdeklődési hullám lesz erre a témára. Minden információ megtalálható az országos erdészeti bemutató üzemi programsorozatról az EÁTK honlapján , ahol az érdeklődök rögtön jelentkezhetnek is a kiválasztott programra.
Az országos projektről: Az erdészeti képzést is nyújtó Agrárszakképzési Centrumok és az Erdészeti Ágazati Tudásközpont Nonprofit Kft. közös pályázatban nyerte el a történelmi léptékű támogatást a Vidékfejlesztési Program „VP1-1.2.1-23 - Bemutató üzemek támogatása” konstrukció keretében. 2024 szeptemberétől, csaknem egy éven át, összesen 350, térítésmentes bemutató üzemi programot szervezünk – a programok helyszínei: Sopron, Somogyzsitfa, Piliscsaba, Mátrafüred, Szeged és Ásotthalom. Az országosan összehangolt bemutató üzemi programok tematikája széles körű, összesen csaknem 30 témakört ölel fel. A „SiteViewer: Bevezetés az új erdészeti döntéstámogató eszköz használatába” és „Az EUTR és az EKÁER megfelelő használata” bemutató üzemi programokat minden helyszínen megszervezik. Több helyszínen téma az „ESZR és alprogramjai (TERI, ETA)”, vagy a „Méretes fák döntése” című program. Számos program az aktuálisan beszerzett korszerű eszközök (drónok, szoftverek, harveszter és forvarder szimulátorok,) használatára készít fel. A drónok használatát több szempontból is tárgyalják – alkalmazásukat az erdőgazdálkodásban, az erdők állapotának felmérésében, vagy a permetező drónok használatát a növényvédelemben. A résztvevők a legkorszerűbb ismereteket szerezhetik meg az erdei vízgazdálkodás, az örökerdő gazdálkodás, vagy a faalapú gazdálkodás legjobb gyakorlatairól, az erdészeti gépek javításáról, a kötélpálya, a vasló, a Mobile Forester használatáról, vagy a legújabb térinformatikai megoldásokról, és a termőhelyfeltárás módszereiről, illetve „A földfelszínen lévő tárgyak által visszavert vagy kisugározott elektromágneses energia rögzítéséről és az adatok kiértékeléséről” is. Számos program egyúttal JESZ-VKK pontszerző is. Az EÁTK-ról: Az agráriumban elsőként megalapított Erdészeti Ágazati Tudásközpont Nonprofit Kft. 2021-ben alakult a Soproni Egyetem, az Agrárszakképzési Centrumok, az állami és magán erdészeti társaságok, valamint szakmai szervezetek összefogásával azzal a céllal, hogy az ágazat központi tudásbázisaként segítse a hazai erdőgazdálkodás és erdőalapú gazdaság korszerűsítését és fenntartható fejlődését, valamint a kutatás és a gyakorlat közötti tudásmegosztást. Egyik fő célja a duális képzés szervezése mellett, az erdészeti ágazatban dolgozó szakemberek számára megteremteni a 21. századi színvonalú továbbképzési lehetőségeket.
Akadálymentesítés eszközei